Ocieplenie poddasza

Górny Śląsk – Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice

Kiedy należy wykonać ocieplenie poddasza?

Budując czy adaptując poddasze musimy zmierzyć się z tematem jakim jest ocieplenie poddasza. Gdy konstrukcja naszego dachu, całe jego pokrycie i wiatroizolacja są gotowe możemy rozpocząć ocieplenie poddasza. Przedtem jednak trzeba koniecznie sprawdzić czy stan więźby jest odpowiednia, a szczelność pokrycia dachowego właściwa. W razie konieczności należy wcześniej dokonać ewentualnych napraw.

Ocieplenie poddasza użytkowego wymaga przede wszystkim ocieplenia połaci dachowych, ścianek kolankowych i sufitu. Niezwykle istotne jest by prace zostały wykonane zgodnie ze sztuką, bardzo starannie. Nieprawidłowe wykonanie skutkować będzie niezachowaniem ciepła w zimie, latem natomiast pojawić się może nadmierne nagrzanie pomieszczenia.

Ocieplanie poddasza

Ocieplenie poddasza – jakie materiały będą potrzebne?

Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do zadania jakim jest ocieplenie poddasza jest wełna mineralna – skalna lub szklana. Można także użyć do tego celu także płyty i maty z włókiem drzewnych. Jednak to wełna mineralna charakteryzuje się dobrą sprężystością co jest bardzo istotne przy montażu ocieplenia między krokwiami dachowymi.

Jeśli na poddaszu występują skosy można je ocieplić lekkimi płytami lub matami o gęstości od 10 do 55 kg/m3 . Wykorzystać można także wełnę połączoną jednostronnie z folią aluminiową. Tego typu okładzina po odpowiednim uszczelnieniu taśmą będzie pełnić funkcję paroizolacji, nie trzeba zatem będzie stosować tradycyjnej folii paroizolacyjnej. Przy  tym systemie jednak ważne jest, aby odległości między krokwiami były równe.

Gdy niezbędna grubość wełny przekracza grubość krokwi należy wówczas na krokwiach wykonać nadbitki, które zwiększą wysokość krokwi Łaty drewniane. Zazwyczaj niezbędna grubość wełny przekracza grubość krokwi i wtedy na krokwiach trzeba zrobić tak zwane nadbitki zwiększające ich wysokość. Można także przymocować do krokwi prostopadle drewniany ruszt i następnie umieścić miedzy jego elementami dodatkową warstwę wełny.

By usunąć nadmiar pary wodnej, która gromadzi się często na zamieszkanym poddaszu,wykorzystuje się kanały wentylacyjne lub po prostu otwarte okna. Jednak część pary może gromadzić się w wełnie i tym samym spowodować jej zawilgocenie.  Dlatego podczas prac należy zostawić szczelinę między wełną a połacią dachu min. 2 cm – 6cm, aby nie zakłócić cyrkulacji powietrza i gromadzeniu się wilgoci. Również, by uniemożliwić przenikanie pary wodnej przez dach należy zabezpieczyć ocieplenie połaci przez dodatkową warstwę folii paroizolacyjnej, montując ją na zakład. Folię przy ścianach szczytowych należy uszczelnić przy pomocy płynnego uszczelniacza do folii.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami współczynnik przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych nie może być większy niż 0,3, a dla dachu – 0,25 W/(m2. K).

Materiałem wykończeniowym jest zazwyczaj płyta G-k ognioodporna, którą należy starannie połączyć za pomocą siatki lub flizeliny. Dla  bardziej wymagających klientów oraz terenów na Górnym Śląsku tj. górniczych są materiały o większej wytrzymałości, które charakteryzują się jednocześnie odpornością na wilgoć, ogień, wstrząs oraz nacisk.

Oferta P.K.Profess na ocieplenie poddasza

Dokonamy dla Państwa oględzin stanu technicznego pokrycia dachowego oraz więźby, przeprowadzimy niezbędne naprawy po których można będzie przystąpić do ocieplenia.

Doradzimy, gdzie i ile ocieplenia wykonać oraz jakie materiały będą najbardziej odpowiednie.

Zapraszamy do kontaktu gwarantujemy profesjonalizm i najwyższą jakość usług.

Masz pytania?

© P.K. Profess Projekt i wykonanie: Inbudo.pl