Ocieplenie dachu

Górny Śląsk – Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice

Dlaczego ocieplenie dachu jest tak ważne?

Ocieplenie dachu służy zatrzymywaniu ciepła w budynku. Chroni przed uciekaniem ciepła na zewnątrz, co przekłada się oczywiście na niższe rachunki za ogrzewanie domu. Ponadto, prawidłowo ocieplony dach chroni nas nie tylko przed zimnem, ale i przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz.

Ocieplanie dachu

Ocieplenie dachu – jakie materiały?

To jakich materiałów użyjemy do ocieplenia dachu zależy przede wszystkim od rodzaju dachu, a konkretnie – czy jest on płaski czy zamierzamy ocieplać dach z poddaszem użytkowym. Zazwyczaj na ocieplenie dachu płaskiego wykorzystuje się takie materiały jak styropian twardy, polistyren ekstradowany albo wełna mineralna o dużej gęstości. Grubość materiału wynosić powinna w tym przypadku od 25 cm. Jeśli chodzi o stropodachy wentylowane, a więc takie które charakteryzuje pusta przestrzeń pomiędzy dachem a stropem, możemy wykorzystać także termoizolacyjne materiały sypkie jak np. granulat styropianowy, celuloza czy strzępki wełniane. Ocieplanie takie wymaga pracy specjalistów dysponujących odpowiednim urządzeniem nadmuchowym.

Gdy zamierzamy ocieplać dach z poddaszem nieużytkowym możemy postawić na rozwiązanie tańsze niż ocieplanie połaci, a jednocześnie charakteryzujące się równie wysoką skutecznością. Chodzi tu o ułożenie ocieplenia na stropie ostatniej kondygnacji. Tego typu izolacja na pewno zabezpieczy uciekanie ciepła na poddasze i na zewnątrz. Ocieplanie dachu w tej postaci wymaga wykorzystania wełny mineralnej o gęstości 20-35 kg/m3 w postaci odpowiednich grubych mat. Innym rozwiązaniem jest bardzo dokładne wypełnienie poddasza specjalnym sypkim materiałem termoizolacyjnym. Ważne jest by tego typu prace wykonała sprawdzona firma.

Pozostaje jeszcze ocieplenie dachu z poddaszem użytkowym. By ciepło nie uciekało nam z ogrzewanego poddasza, termiczną izolację należy ulokować w połaciach dachu. Najczęstszą praktyką jest układanie jej na tzw. „wcisk” pomiędzy krokwiami. Również w tym przypadku stosowana jest popularnie wełna mineralna o trochę większej gęstości tj. 20-45 kg/m3, w postaci płyt lub mat, rzadziej wykorzystuje się styropian. Można ponadto przestrzeń pomiędzy krokwiami wypełnić sypką izolacją celulozową, granulatem styropianowym lub specjalnie impregnowanymi strzępkami wełnianymi.

P.K.Profess wykona dla Państwa kompleksową usługę na ocieplenie dachu. Służymy poradą w kwestii doboru materiałów i wykonawstwa. Zachęcamy do kontaktu.

Masz pytania?

© P.K. Profess Projekt i wykonanie: Inbudo.pl