Blog o ogrzewaniu

Dowiedź się jak tanie może być ogrzewanie

Jak wykonać ogrzewanie podłogowe?

01 luty 2014

Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością. Doskonale ogrzeje wysokie mieszkanie, dobrze sprawdzi się także w mniejszych pomieszczeniach. Należy jednak pamiętać, że źle wykonane ogrzewanie podłogowe przysporzy nam wielu kłopotów i wielu zbędnych kosztów. Warto więc zadbać o prawidłowy przebieg prac. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się sprawnie działającym ogrzewaniem podłogowym przez wiele lat.

Jak wykonać ogrzewanie podłogowe

Po pierwsze projekt instalacji ogrzewania podłogowego

Najkorzystniej jest zaplanować wykorzystanie ogrzewania podłogowego na etapie projektowania domu, przed budową. Dzięki temu, że już na etapie projektu weźmiemy pod uwagę konieczność ustalenia odpowiedniej wysokości podłóg, nie będzie trzeba ich później wyrównywać. Trzeba pamiętać, że podłoga ogrzewana musi być szczególnie zabezpieczona przed utratą ciepła. W tym celu na wyrównanym podłożu ułożyć należy płyty izolacji termicznej (styropianowe lub z wełny mineralnej). Można wykorzystać dostępne na rynku płyty izolacyjne rozwijane na rolce, przyklejone do folii. Nadruk siatki na folii ułatwia odpowiednie ułożenie i przymocowanie rur.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne czy ogrzewanie podłogowe wodne?

Gdy stajemy przed wyborem czy wybrać ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne pierwsza rzecz, która przychodzi nam do głowy to stosunkowo wysokie ceny energii elektrycznej w naszym kraju, co przełoży się na wysokie koszty ogrzewania. To co jednak przemawia za wyborem podłogowego ogrzewania elektrycznego to niższy koszt instalacji (ceny kabli i mat grzejnych). Ten typ ogrzewania sprawdzi się też gdy planujemy montaż jedynie w niektórych pomieszczenia np. kuch i łazience. Jeśli natomiast planujemy ogrzewać duże pomieszczenia i oczekujemy od ogrzewania podłogowego zapewnienia nam komfortu cieplnego w całym mieszkaniu warto wybrać wodne ogrzewanie podłogowe. Jego instalacja będzie droższa lecz koszty eksploatacji na pewno dużo niższe.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – jak wykonać?

Prace rozpoczynamy od montażu w ścianie puszki instalacyjnej. Od puszki prowadzimy kabel przez peszel (rurkę ochronną) po podłodze równolegle do najdłuższej ściany w pomieszczeniu. Kabel należy przymocowywać do podłoża specjalnymi uchwytami albo taśmami mocującymi mniej więcej co pół metra. Wybierając kable dopasowuje się je mocą i oczywiście długością do konkretnego pomieszczenia. Od tego zależy rozstaw kabli.

Kable grzejne nie mogą być układane bezpośrednio na warstwie izolacyjnej, mocuje się je na taśmie lub siatce montażowej, dzięki temu nie będą one przylegać do podłoża. W drewnianych podłogach natomiast kable grzejne układa się bezpośrednio na izolacji termicznej nie przykrywa już warstwą zaprawy. Powinna zostać zachowana jednak przestrzeń o wysokości ok 4-5 cm pomiędzy elementami grzejnymi a drewnianą posadzką.

To o czym należy szczególnie pamiętać to by temperatura podczas kładzenia kabli nie była niższa niż kilka stopni poniżej zera gdyż wtedy kable stają się sztywne.

Wodne ogrzewanie podłogowe jak wykonać?

Wodne ogrzewanie podłogowe najczęściej wykonuje się z rur polietylenu sieciowanego, polipropylenu, polibutylenu lub wielowarstwowych czy miedzianych. Kluczowym elementem jest właściwy ich montaż by nie wypłynęły przy układaniu wylewki. Pojedynczy obieg nie powinien być dłuższy niż 120 -150 metrów. By zachować równomierność rozgrzewania się podłogi powinno się je ułożyć w specjalny sposób tzn. postać wężownicy meandrowej lub pętlowej. Jej początek powinien znaleźć się w miejscu ściany o największych stratach ciepła. Najlepsze warunki ogrzewania podłogi zapewni ułożenie wężownicy z przewodu podwójnie złożonego. Jeśli chodzi o rozstaw rur powinien on wynosić od 10 do 30 cm, dzięki temu ciepło będzie odczuwalne równomiernie. Na brzegach podłogi można nieco zagęścić rozstaw rur.

Pamiętajmy, że ogrzewanie podłogowe niespełniające swojej roli, niedziałające właściwie to skutek wadliwego wykonania lub wykorzystania nieodpowiednich rozwiązać. Zawsze warto skorzystać z usług sprawdzonego wykonawcy, który zagwarantuje uniknięcie kłopotów.

Tagi: , , , ,

© P.K. Profess Projekt i wykonanie: Inbudo.pl