Blog o ogrzewaniu

Dowiedź się jak tanie może być ogrzewanie

Wentylacja w domu

17 luty 2014

Sprawny system wentylacji to bardzo ważny element w naszym domu. Prawidłowo działająca wentylacja jest niezbędna dla bezpieczeństwa, komfortu oraz zdrowia mieszkańców, a także prawidłowej pracy urządzeń. Wentylacja ma za zadanie usuwanie zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń i wprowadzanie do nich powietrza świeżego. To, że każdy dom musi być obowiązkowo wyposażony w wentylację – określa polska norma PN-83/B-03430.

Skuteczna wentylacja czyli jaka?

Najbardziej popularną w naszych domach jest oczywiście wentylacja naturalna, która działa na zasadzie ruchu powietrza. Powietrze ciepłe ma większą gęstość niż chłodne powietrze zewnętrzne dlatego unosi się tworząc naturalną siłę wyporu, która „wypycha” powietrze przez kanały wentylacyjne. Dzięki podciśnieniu do pomieszczeń wewnątrz dostaje się powietrze świeże poprzez rozmaite nieszczelności w domu. Wentylacja grawitacyjna jak ją się powszechnie nazywa nie jest jednak niezawodna, gdyż jest ściśle zależna od warunków atmosferycznych. Można więc wykorzystać dostępne metody jej usprawnienia. Jednym z rodzajów wentylacji jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna. Charakteryzuje się ona tym, że przepływ powietrza wywołany jest dzięki podciśnieniu wytwarzanemu przez urządzenie mechaniczne np. wentylator. Wiele osób decyduje się obecnie na rekuperator, który zapewnić może bardzo wymierne oszczędności jeśli chodzi o koszty ogrzewania domu.

Do wyboru mamy także system taki jak wentylacja hybrydowa – w tym przypadku przepływ powierza wywoływany jest poprzez współdziałanie sił naturalnych połączonych z pracą wentylatora. Zdaniem wielu osób ten rodzaj wentylacji łączy zalety wentylacji naturalnej takie jak np. prosta konserwacja czy komfort akustyczny i mechanicznej czyli sprawne i wydajne działanie.

Działanie wentylacji w Polsce określa norma PN-83/B-03430 Az3 2000 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania” . Zgodnie z wytycznymi powietrze powinno być doprowadzone do wszystkich pomieszczeń i ewentualnie kuchni z oknem zewnętrznym przez wspomniane już „nieszczelności” w oknach albo nawiewniki. Kanały wentylacyjne odprowadzające powietrze umieszczone są w tzw. pomieszczeniach technicznych, czyli kuchni, łazience, oddzielnym WC, w pomieszczeniach bez okna, pokojach oddzielonych więcej niż dwojgiem drzwi oraz pokojach znajdujących się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym. Stosowanie nawiewników w łazience nie jest zalecane, w tym miejscu powinien się znaleźć wpływ powietrza przez kratkę wentylacyjną do przewodu. Generalną zasadą jest, że urządzenia, które dostarczać mają świeże powietrze czyli nawiewniki, wentylatory najlepiej jest montować w pomieszczeniach mało zanieczyszczonych jak pokoje dzienne i sypialnie. Kratki wentylacyjne natomiast, które odprowadzać mają zużyte powietrze powinny się znaleźć tam, gdzie zanieczyszczenia są duże czyli w kuchni, łazience oraz WC.

Tagi: , , ,

© P.K. Profess Projekt i wykonanie: Inbudo.pl