Blog o ogrzewaniu

Dowiedź się jak tanie może być ogrzewanie

Jaki piec c.o. wybrać?

06 marzec 2014

Dobrze dobrany piec c.o. powinien przede wszystkim dostarczyć taką ilość ciepła by równomiernie ogrzać cały dom. Powinien także równocześnie podgrzewać taką ilość wody by domownicy mogli równocześnie korzystać z wody o odpowiedniej temperaturze. Najlepszym rozwiązaniem będzie takie, które zostanie jak najlepiej dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. To jaki piec c.o. wybierzemy zależy od kilku czynników.

Na co zwrócić uwagę wybierając piec c.o.?

Najważniejsze czynniki to oczywiście ilość domowników, ilość łazienek, ile miejsca możemy przeznaczyć na kocioł oraz nasze osobiste preferencje np. czy zależy nam na tym by korzystanie z ciepłej wody przez kilka osób jednocześnie nie obniżało ciśnienia i temperatury wody. Wybierając piec trzeba też wziąć pod uwagę dostępność paliwa. Tym najpopularniejszym jest gaz ziemny, który zasila kotły gazowe. Jednak nie zawsze jest on dla nas dostępny. Paliwa, które są najtańsze w eksploatacji to węgiel, brykiet, koks i drewno. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment kotłów na paliwa stałe. Warto jednak wziąć pod uwagę, że taki sposób zasilania może być dość kłopotliwy jeśli chodzi chociażby o jego przechowywanie i transport. Osoby, które nie mają dostępu do gazu ziemnego, a jednocześnie zależy im na komforcie eksploatacji, wybierają często gaz płynny lub olej opałowy, odpowiednio do pieca gazowego i kotła olejowego. Dostępne jest także mniej popularne rozwiązanie czyli kocioł elektryczny.

Nowoczesny piec c.o. czyli jaki?

Wielu producentów dokłada starań by każdy nowo zaprojektowany piec c.o. wyróżniał się coraz lepszą efektywnością, łatwiejszą obsługą i zmniejszoną emisją szkodliwych substancji do atmosfery. To właśnie sprawność jaka cechuje piec c.o. jest najlepszym wyznacznikiem jego innowacyjności. Producenci nieustannie ją udoskonalają korzystając z zastosowania innowacyjny rozwiązań w konstrukcji urządzeń. Z dostępnych na rynku rozwiązać wysoką sprawność mają kotły kondensacyjne oraz tak zwane kotły zgazowujące – na drewno.

Bardzo istotnym czynnikiem jeśli chodzi o nowoczesność jest wygoda użytkownika czyli po prostu łatwość obsługi. Dlatego nowoczesne kotły na paliwa stałe są wyposażone w automatyczne podajniki paliwa, wentylatory nadmuchujące powietrze do komory spalania, sondy lambda kontrolujące poziom tlenu w spalinach, czy elektroniczne regulatory sterujące tym wszystkim.

Kolejnym ważnym elementem jest bezpieczeństwo. Do tego przeznaczone są specjalnie zaprojektowane systemy samoczynnie gaszące płomień, które zapobiegają jego cofnięciu do zasobnika paliwa. Nowoczesny piec c.o. powinien posiadać certyfikat pozytywnego przejścia badania na „znak bezpieczeństwa ekologicznego” – dowód, że kocioł zapewnia optymalne spalanie paliwa i dlatego emituje niewiele zanieczyszczeń.

Czynników przy wyborze pieca centralnego ogrzewania, które musimy wziąć pod uwagę jest sporo. Dlatego zawsze rekomendowane są konsultacje z ekspertem, które zapewnią optymalny wybór i satysfakcję z użytkowania.

Tagi: , , ,

© P.K. Profess Projekt i wykonanie: Inbudo.pl