Blog o ogrzewaniu

Dowiedź się jak tanie może być ogrzewanie

Ogrzewanie gazowe – wady i zalety

06 kwiecień 2014

Gdy stajemy przed wyborem jaki typ ogrzewania wybrać dla naszego domu, wciąż najpopularniejszą decyzją pozostaje ogrzewanie gazowe. Większość z nas uważa ten typ ogrzewania za wygodny i stosunkowo ekonomiczny. Czy jednak ogrzewanie gazowe ma same zalety?

Doprowadzenie gazu do budynku

Najkorzystniejsza sytuacja to taka gdy mamy możliwość skorzystania z gazu ziemnego z sieci miejskiej. Decydują o tym możliwości techniczne przyłączenia. Przekonamy się o nich składając wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia i dostawy gazu. Gdy sieć gazowa umiejscowiona jest w stosunkowo niewielkiej odległości od naszej działki, wystarczy nam wykonania przyłącza. W takim przypadku nie musimy się zmagać z duża ilością formalności i dużymi kosztami inwestycji. Jednak w sytuacji gdy sieć gazowa znajduje się daleko nie możemy liczyć na pomoc ze strony zakładu gazowniczego w kwestii doprowadzenia przyłącza do naszej posesji. To na nas spoczywać będzie wówczas większość kosztów. Operator systemu dystrybucyjnego może ponadto stwierdzić, iż podłączenie np. pojedynczego gospodarstwa domowego jest nieekonomiczne albo i technicznie niemożliwe. W takim przypadku jedyne co nam pozostaje to montaż zbiornika z gazem płynnym, na specjalnie na ten cel wygospodarowanym miejscu na działce (zgodnie z obowiązującymi w tym przedmiocie przepisami).

Ogrzewanie gazowe – formalności i koszty

Jak zostało wspomniane powyżej, niezbędną czynnością jest złożenie wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Na ich wydanie czeka się zazwyczaj ok. 21 – 30 dni. Następnie w ciągu roku powinniśmy zawrzeć umowę o przyłączenie do sieci i uzyskać pozwolenie na budowę instalacji. Niezbędne jest oczywiście także sporządzenie projektu. Ogółem formalności związane z inwestycją jaką jest ogrzewanie gazowe mogą potrwać nawet kilka miesięcy.

Jeśli chodzi o koszty, wszystko zależy od tego co konkretnie będziemy musieli zrealizować. Wykonanie od podstaw kotłowni gazowej to koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych. Projekt i wykonanie przyłącza to kolejne kilka tysięcy. Możemy jednak liczyć na niższe koszty eksploatacyjne ogrzewania niż w przypadku np. energii elektrycznej czy oleju opałowego. Choć ceny paliw stale rosną, ogrzewanie gazowe stale jest opłacalne. Wynika to z tego, że koszt wytworzenia jednostki energii cieplnej z gazu ziemnego jest ciągle najniższy w porównaniu z innymi paliwami umożliwiającymi równie wysoki komfort ogrzewania domu (olejem opałowym, gazem płynnym oraz energią elektryczną).

Wygoda i sprawność urządzeń

Bezobsługowość, która charakteryzuje ogrzewanie gazowe to bez wątpienia ogromny plus tego typu ogrzewania. Gdy instalacja zostanie uruchomiona ogrzewanie gazowe nie wymaga specjalnych działań poza corocznymi przeglądami kotła. Kotły gazowe są obecnie zautomatyzowane, można je zaprogramować stosownie do potrzeb domowników, oraz przygotować za ich pomocą ciepłą wodę użytkową. Nowoczesne kotły są ponadto oszczędne i osiągają wysoką sprawność. Dodatkowo nie zajmują wiele miejsca, nie powodują powstawania nieczystości (jak np. kotły na węgiel lub drewno).

W zależności od tego jakimi warunkami technicznymi dysponujemy warto rozważyć ogrzewanie gazowe jako alternatywę dla innych rodzajów ogrzewania. Dla wielu z nas wciąż najważniejszym kryterium decydującym o wyborze typu ogrzewania są koszty eksploatacji. Należy pamiętać jednak o tym, że w całkowitym rozrachunku, będą się liczyć nie tylko koszty samego paliwa, ale także sprawność urządzeń – im wyższa tym więcej ciepła uzyskamy z porcji paliwa.

Tagi: , , , , , , , , , ,

© P.K. Profess Projekt i wykonanie: Inbudo.pl