Blog o ogrzewaniu

Dowiedź się jak tanie może być ogrzewanie

Jakie ogrzewanie w domu?

24 styczeń 2014

To pytanie zadaje sobie każdy budujący. Wybór rodzaju ogrzewania to jedna z pierwszych i najważniejszych decyzji podejmowanych na etapie projektowania i budowy domu. Od tego jakie ogrzewanie wybierzemy zależy nasz komfort i przyszłe wydatki ponoszone na zapewnienie odpowiedniej temperatury  w domu.

Przy wyborze ogrzewania i podjęciu decyzji jakie ogrzewanie wybrać, bierzemy pod uwagę jego dostępność (np. czy mamy dostęp do pobliskiej sieci gazowej) oraz cechy domu takie jak przede wszystkim jego wielkość, sposób ocieplenia budynku czyli izolacja dachu, ścian czy podłóg. Istotne znaczenie ma także technologia w jakiej budowany jest dom.

Jakie ogrzewanie w domu

Ogrzewanie miejskie

Może być wygodnym rozwiązaniem także dla posiadaczy domów wolnostojących.  Warunkiem jest swobodny dostęp do sieci ciepłowniczej, tylko wtedy wybór tego sposobu ogrzewania się opłaci. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest wysoki poziom bezpieczeństwa instalacji i wygoda w korzystaniu. W tym przypadku gdy zastanawiamy się jakie ogrzewanie wybrać, nie musimy martwić się sprawnością urządzeń grzewczych, a dostęp do ogrzewania mamy zawsze wtedy gdy go potrzebujemy. Jeśli zamontujemy ciepłomierz będziemy płacić jedynie za faktycznie zużyte ciepło.

Ogrzewanie gazowe

W przypadku ogrzewania gazowego możemy podłączyć nasz dom do zewnętrznej sieci gazowej lub zdecydować się na gaz płynny przechowywany w zbiorniku na działce. Jakie ogrzewanie gazowe zatem wybrać? W obu przypadkach konieczne jest wykonanie przyłącza oraz instalacji gazowej wewnętrznej, która doprowadzi gaz do kotła gazowego. Ciepło, które tam jest przetwarzane, przekazywane jest następnie do instalacji centralnego ogrzewania. Plusem ogrzewania gazowego jest spora wygoda w użytkowaniu. Po uruchomieniu instalacji wystarczy zaprogramować pracę kotła gazowego i nie musimy już robić wiele poza corocznym obowiązkowym przeglądami kotła gazowego. Kolejną zaletą jest oszczędność miejsca w domu – nowoczesne kotły nie zajmują wiele miejsca. Dodatkowo kocioł kondensacyjny o mocy nie większej niż 30 kW, można ustawić w łazience czy kuchni – nie trzeba na ten cel przygotowywać kotłowni.

Do minusów ogrzewania gazowego zaliczyć trzeba dość czasochłonne i uciążliwe formalności. Potrzebne nam bowiem będzie określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej, na które poczekamy średnio ok. 2 -3 tygodni. Ponadto musimy złożyć wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej oraz wykonać projekt. W zależności od tego na jaki wariant ogrzewania gazowego się zdecydujemy, zaskoczyć nas mogą także wysokie koszty inwestycyjne. Jeśli planujemy wykonanie kotłowni gazowej całość kosztów inwestycji może przekroczyć dwadzieścia tysięcy złotych.

Ogrzewanie elektryczne

Gdy do domu nie da się doprowadzić gazu z sieci miejskiej, wielu inwestorów zastanawiając się jakie ogrzewanie wybrać decyduje się na wybór ogrzewania elektrycznego. Nadaje się ono także do budynków użytkowanych sezonowo – można je wyłączyć na długi czas, bez ryzyka że instalacja zamarznie w niskich temperaturach.  Ponadto nawet mocno wychłodzone pomieszczania nagrzeją się szybko dzięki zastosowaniu ogrzewania elektrycznego. Wszystkie grzejniki elektryczne nagrzeją się szybciej niż wodna instalacja c.o. Również szybko rozgrzeją się konwektory z wymuszonym obiegiem powietrza i termowentylatory.

Można rozważyć także elektryczne ogrzewanie podłogowe – stosunkowo szybko dostarczy ciepła i nie wymaga skomplikowanej instalacji. To co nie przemawia na korzyść ogrzewania elektrycznego to na pewno cena energii elektrycznej w naszym kraju. Za 1 kWh energii trzeba zapłacić średnio około 0,6 zł, czyli prawie dwa razy więcej niż w przypadku ogrzewania gazowego i ponad trzykrotnie więcej niż przy ogrzewaniu z wykorzystaniem kotła na drewno lub węgiel.

Ogrzewanie kotłem na paliwa stałe

Dostępność na rynku opału i urządzeń spalających jest bardzo duża. Możemy wybrać czy chcemy palić węglem kamiennym, który  cechuje wysoka wartość opałowa i dobra dostępność, gdyż jest powszechnie wykorzystywany do celów grzewczych. Bardziej ekologiczne niż węgiel będzie drewno opałowe. Jednak jest ono trudniejsze do pozyskania ponadto trzeba je odpowiednio przechowywać by zachować jego dobrą wartość opałową. Trzeba też pamiętać o tym, że w zależności od rodzaju drewna stosuje się inne rodzaje kotłów. Do wyboru mamy także biomasę czyli pozostałe na powierzchni chwasty, pozostałości po żniwach, czy zielony nawóz. Występuje w postaci brykietów, peletów, a także pyłu drzewnego. Brykiety i pelety nie brudzą, zostają spalone właściwie w całości. Mają też zdecydowanie wyższą wartość opalową, niż drewno nieprzetworzone. Do ogrzewania wykorzystać możemy również słomę, ma ona jednak mniejszą wartość opałową niż węgiel, a w naszym kraju zużywa się jej jedynie 60% z możliwej do spalenia. Najpopularniejszą alternatywą dla ogrzewania gazowego wciąż pozostaje ekogroszek. Jest nieco droższy niż miał, ale za to jest czysty, jego składowanie i załadunek są zdecydowanie łatwiejsze.

Ogrzewanie kominkowe

Ta metoda ogrzewania łączy w sobie wysokie walory estetyczne i użytkowe. Jest niezależne od zewnętrznych dostaw energii, produkty spalania drewna są zdecydowanie mniej szkodliwe niż produkty spalania węgla i gazu. Ponadto eksploatacja jest stosunkowo tania. Jeśli zdecydujemy się na tą metodę ogrzewania musimy jednak pamiętać że jeśli ogrzewanie kominkowe ma być jedynym źródłem ciepła w domu, nadaje się wyłącznie dla osób, które prowadzą w miarę regularny tryb życia. Kilkunastogodzinna nieobecność w domu spowoduje wygaśnięcie płomienia w kominku, a kilkudniowa z pewnością doprowadzi do mocnego wychłodzenia domu. Trzeba będzie także zainwestować w porządny wkład kominkowy.

Ogrzewanie pompą ciepła

Pompy ciepła cieszą się ostatnio sporą popularnością. Ich największym atutem jest bezobsługowość oraz niskie koszty ogrzewania. Ogrzewanie domu pompą ciepła nie wymusza dokonywania zakupów paliwa i składowania go, niepotrzebne więc dodatkowe pomieszczenie na ten cel. Dla wielu inwestorów istotny jest także aspekt ekologiczny. Koszt inwestycji w pompę ciepła jest wysoki, dość długi może być także okres zwrotu inwestycji. Jednak oszczędności na kosztach ogrzewania przy wykorzystaniu pompy ciepła są wysokie i mocno odczuwalne. Przeważająca większość użytkowników pomp ciepła jest zadowolona z tego wyboru.

Jakie ogrzewanie zatem wybrać?

Jak opisaliśmy powyżej zależy to od wielu indywidualnych warunków i czynników zewnętrznych. Jako specjaliści w dziedzinie ogrzewania służymy pomocą. Chętnie doradzimy i podpowiemy jakie ogrzewanie wybrać do Państwa domu.

Tagi: , , , ,

© P.K. Profess Projekt i wykonanie: Inbudo.pl