Blog o ogrzewaniu

Dowiedź się jak tanie może być ogrzewanie

Ocieplenie poddasza – praktyczny poradnik

23 marzec 2014

Nikogo nie trzeba już chyba przekonywać do konieczności ocieplenia poddasza. Straty ciepła, które ucieka przez dach sięgają nawet 25 procent całości strat ciepła w domu. Ponadto nieocieplone poddasze sprzyja postawaniu wilgoci wewnątrz, co w konsekwencji doprowadzi do powstania grzybów i pleśni, a także gnicia drewnianych elementów więźby dachowej z w skrajnych przypadkach spowodować może naruszenie konstrukcji dachu. Koszty naprawy takich zaniedbań znacząco przewyższą koszty ocieplenia. Prawidłowe ocieplenie poddasza zapewni nie tylko komfort jego mieszkańcom, ale znacznie obniży rachunki za ogrzewanie.

Kiedy przeprowadzić ocieplenie poddasza?

Ocieplenie poddasza układać należy gdy budynek doprowadzony jest do stanu surowego zamkniętego. Gotowa musi być już konstrukcja dachu, jego pokrycie i wiatroizolacja. Dobrze jest,  gdy wykonano już izolację zewnętrzną budynku, gdyż okap dachu jest szczelny.  Poddasze użytkowe wymaga od nas ocieplenia połaci dachowych, ścianek kolankowych i sufitu. Jeżeli planujemy przeprowadzenie prac ociepleniowych w starszym domu, koniecznie musimy pamiętać o tym by sprawdzić stan więźby o szczelność pokrycia dachowego. W razie potrzeby najpierw dokonać musimy niezbędnych napraw.

Jaki rodzaj ocieplenia wybrać decydując się na ocieplenie poddasza?

Do ocieplenia poddasza bardzo dobrze nadaje się wełna mineralna skalna lub szklana. Od wielu lat pozostaje najchętniej wykorzystywanym do tego celu materiałem. Cechuje ją wyjątkowa sprężystość szczególnie doceniana podczas montażu ocieplenia między krokwiami dachowymi. Wełnę mineralną umieszcza się w wolnej przestrzeni między krokwiami – trzeba pamiętać, by dokładnie wypełniała całą przestrzeń. Niewielką lukę, na około 2-6 cm trzeba natomiast zostawić pomiędzy warstwą wełny a sztywnymi deskami dachowymi. Jest ona potrzebna do tego, by połać mogła odpowiednio oddychać. Warstwa wełny, która ociepla poddasze powinna mieć około 25 cm. Między krokwiami zmieści się natomiast jedynie 15-20 cm, pozostała część będzie wystawała poza krokwie. Aby wełna nie wypadała, trzeba ją odpowiednio umocować. Do tego służą specjalne stalowe profile ocynkowane, które łączy się z krokwiami za pomocą wieszaków. Sporą wadą wełny mineralnej jest to, że nawet najdrobniejszy błąd w jej montażu może prowadzić do utraty termoizolacyjności. Niewielka luka może okazać się zgubna nie tylko dla izolacji, ale też dla całej konstrukcji dachu.

Jednym z bardziej nowoczesnych materiałów izolacyjnych jest pianka poliuretanowa. Charakteryzuje ją wysoka jakość, ale i niestety wciąż wysoką ceną. Jeśli jednak możemy pozwolić sobie na inwestycję warto przemyśleć użycie pianki, gdyż ma naprawdę wysoki poziom izolacyjności i bardzo dobre parametry techniczne. Pianka poliuretanowa łączy w sobie wszystkie pozytywne właściwości materiałów izolacyjnych, nie odkształca się przez długie lata.

Do montażu potrzebne będą także łaty drewniane, folia paroizolacyjna oraz taśmy izolacyjne. By ocieplenie poddasza zostało przeprowadzone odpowiednio, zgodnie ze sztuką warto jeszcze przed zakupem materiałów skontaktować się z fachowcem w tej dziedzinie. W przeciwnym razie ocieplenie poddasza może zostać przeprowadzone nieprawidłowo, a co za tym idzie w zimie na poddaszu będzie panował nieprzyjemnych chłód, zaś w lecie będzie tam potworny upał.

Tagi: , , , , , , , , , , ,

© P.K. Profess Projekt i wykonanie: Inbudo.pl