Blog o ogrzewaniu

Dowiedź się jak tanie może być ogrzewanie

Jak działa pompa ciepła?

16 marzec 2014

Pompa ciepła w instalacji grzewczej cieszy się ostatnio coraz większą popularnością. Całkiem słusznie gdyż odpowiednio dobrana pompa ciepła można znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania naszego domu. Nowoczesne pompy są praktycznie bezobsługowe i mogą pracować w coraz to niższych temperaturach.

Pompy ciepła to jedne z niewielu faktycznie ekologicznych systemów grzewczych. Najbardziej istotną właściwością urządzeń jest pozyskiwanie energii grzewczej ze źródeł odnawialnych. Nośnikiem ciepła dolnego czyli energii otoczenia może być z woda, grunt albo powietrze. Poza kolektorami słonecznymi, pozostałe dostępne na rynku rozwiązania grzewcze wymagają zakupu i zużycia określonego typu paliwa celem wytworzenia energii cieplnej. Przy pompach, ciepło w domu pochodzi niemal bezpośrednio ze środowiska, a do prawidłowego działania urządzenia wymagana jest jedynie energia elektryczna. Pompa ciepła w uproszczeniu działa na zasadzie odbioru ciepła z danego źródła za pomocą wymiennika i czynnika obiegowego, którym najczęściej jest płyn odparowujący z niskiej temperaturze. Ciepło, które przekazywane jest przez wymiennik podgrzewa czynnik obiegowy powodując jego parowanie. To z kolei przyczynia się do wzrostu objętości czynnika co powoduje wzrost cieśnienia przekładający się na wzrost temperatury czynnika obiegowego. W obiegu wykorzystuje się także sprężarkę dzięki której sprężony gaz oddaje ciepło przez wymiennik wodzie, która krąży w naszym obiegu grzewczy. W instalacji wykorzystuje się także zawór rozprężny, który z kolei przyczynia się do maksymalnego obniżenia ciśnienia gazu w obiegu, co doprowadza do jego całkowitego wykroplenia.

Jakie zalety ma pompa ciepła?

Systemy grzewcze na ekogroszek, olej opałowy czy pellet, choć uznawane za jedne z tańszych rozwiązań na rynku, są kłopotliwe w obsłudze. Wymagają odpowiednio przygotowanych miejsc do przechowywania paliw, cyklicznego dostarczania opału oraz utrzymywania kotłowni w czystości. W pompach ciepła proces pozyskiwania energii zachodzi w obiegu zamkniętym: od źródła dolnego do górnego, w instalacji złożonej z niewielkich rurek, przez które transportowana jest energia. Dzięki temu, ogrzewanie domu odbywa się bez angażowania użytkownika. Jego jedynym zadaniem jest ustawienie na termostacie żądanej temperatury komfortu. Ponadto, termostaty pozwalają na określenie różnych wartości temperatur w ciągu doby, a sterownik pompy ciepła umożliwia regulację pogodową.

To na jaka pompa ciepła powinna się znaleźć z naszym gospodarstwie zależy w dużej mierze od warunków w jakich urządzenie ma być eksploatowane. Ze względu na dolne źródło ciepła pompy wyróżnić możemy pompy ciepła woda – woda, pompy ciepła solanka – woda i pompy ciepłe powietrze woda.

Ten pierwszy rodzaj wykorzystuje w działaniu ciepło z wody gruntowej. Zaletą tego systemu jest wydajna i stabilna pracy instalacji przez cały rok nawet w okresie zimowym. Do minusów zaliczyć na pewno trzeba konieczność wykonania nawet kilku odwiertów, dodatkowo spełnić musimy warunki określone w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 roku Prawo Geologiczne i Górnicze.

Pompa ciepła typu solanka woda wymaga sporej powierzchni gruntu do odpowiedniego działania. Wymiennik gruntowy czyli przewody wypełnione niezamarzającą cieczą muszą zostać ułożone w odpowiedni sposób na odpowiedniej głębokości. Zaletą tego rozwiązania jest zdecydowanie mniej obostrzeń prawnych i mniejsze koszty niż w przypadku sond głębinowych.

Zdecydowanie najmniej skomplikowanym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła. Dużym plusem jest stosunkowo niska cena urządzenia i oczywiści nieskończone zasoby powietrza. Sama instalacja nie jest skomplikowana, podobnie jak obsługa. Jeśli chodzi o wydajność zależy ona od parametrów powietrza zewnętrznego. Im zimniej na dworze tym mniejszą moc będzie miała pompa ciepła.

Obecnie producenci dbają o ciągły rozwój i unowocześnienie tego rynku, dzięki czemu biorąc pod uwagę koszty eksploatacji i opłacalność inwestycji, spokojnie możemy brać pod uwagę pompy ciepła obok tradycyjnych rozwiązań.

Tagi: , , ,

© P.K. Profess Projekt i wykonanie: Inbudo.pl