Pompy ciepła

Górny Śląsk – Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które umożliwiają przemianę ciepła o niskiej temperaturze w ciepło o temperaturze wysokiej. Za źródło energii może służyć powietrze, woda lub grunt. Pompy ciepła nie potrzebują więc paliwa. Pompę napędza energia elektryczna, jednak na każdą kilowatogodzinę dostarczonego ciepła przypada jej zaledwie 0,25-0,5 kWh – w zależności od tego, z jakiego ośrodka jest odbierana. Dzięki temu, choć energia elektryczna jest droga, eksploatacja pompy jest tańsza niż kotłów na gaz lub olej.

Dodatkową zaletą jest to, że pompy ciepła nie emitują zanieczyszczeń, nie trzeba się więc martwić odprowadzaniem spalin i bezpieczeństwem związanym ze spalanie. Pompy ciepła są sterowane automatycznie, są więc wygodniejsze i prostsze w użyciu niż kotły.

Pompy ciepła

Pompy ciepła – rodzaje

Pompa ciepła możemy podzielić na rodzaje ze względu na źródła z których pozyskuje ciepło do ogrzewania domu. Jest to: grunt, woda i powietrze.

Pompa ciepła, która czerpie energię z gruntu to urządzenie grzewcze, które sprawdzi się nawet gdy panować będą siarczyste mrozy. Jeśli ogrzewamy dom gruntowną pompą ciepła uzyskamy wysoki współczynnik wydajności grzewczej COP (czyli stosunek ilości uzyskanego ciepła do energii napędzającej pompę), zwłaszcza gdy ciepło pobierane jest z gruntu mokrego (gliniastego).

Pompy, które czerpać ciepło mają ze zbiorników wodnych i studni mogą osiągać jednak wyższy współczynnik COP niż pompy gruntowe. Taki stan rzeczy ma miejsce z uwagi na dość wysoką i stabilną temperaturę wody w zimie. Problemem może być fakt, iż często wykorzystywana woda jest zanieczyszczona, co może powodować korozję i odkładanie się kamienia. Ponadto przez wymiennik ciepła musi przepłynąć na tyle dużo wody, że sporo energii przeznaczone zostanie na przepompowywanie. Może być to zatem rozwiązanie dość kłopotliwe. Warte uwagi jest jednak rozwiązanie polegające na umieszczeniu rury wymiennika glikolowego na dnie zbiornika wodnego np. jeziora stawu.

Najtańszym rozwiązaniem będzie zamontowanie powietrznej pompy ciepła. Takie rozwiązani nie wymaga budowy gruntowego wymiennika ciepła. Powietrzna pompa ciepła osiąga bardzo wysoką efektywność od wiosny do jesieni, dlatego idealnie nadaje się przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zimą koszty eksploatacji pompy mogą być wyższe.

Oferta na pompy ciepła

Nasza firma korzystając z wieloletniego doświadczenia chętnie doradzi Państwu wybór właściwej pompy ciepła. Zapraszamy inwestorów z obszarów takich jak: Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice, Pyskowice, Tarnowskie Góry, Radzionków, Bytom, Siemianowice, Piekary Śląskie, Chorzów oraz okolice, Katowice, Dąbrowa, Będzin, Knurów, Sosnowiec, Mysłowice, Tychy, Rybnik, Kędzierzyn Koźle, Strzelce Opolskie, Lubliniec, Myszków.

 

Masz pytania?

© P.K. Profess Projekt i wykonanie: Inbudo.pl